festiwal sztuki walki

 "Batizado e Troca de Cordas" 3-5 czerwca

Serdecznie zapraszamy na trybuny wszystkich chętnych do zobaczenia treningów w piątek 17:00 - 20:00 oraz w sobotę 10:00 - 20:30.
Pokaz odbędzie się w niedzielę o 9:30 - 11:00.
Hala widowiskowo-sportowa Chełmek, Krakowska 18 ?

Do zobaczenia ?Ogólnoświatowe spotkanie członków grupy Arue Capoeira,
Rozdanie stopni trenującym, integracja oraz propagowanie
sztuki walki capoeira w Polsce i na świecie.

Capoeira to sztuka walki, opierająca się na przewadze umysłu nad siłą fizyczną.To wzajemna gra, która polega na wprowadzeniu przeciwnika w błąd. Co ważne – jest to walka w rytm muzyki, która sprawia, że uczestnicy nigdy się nie zatrzymują.
Wielu określa capoeirę, jako „walkę bez walki, taniec i grę w jednym” .

Czym jest Batizado e Troca de Cordas?
Batizado jest swego rodzaju chrztem capoeiristy. Podczas ceremonii adept otrzymuje pierwszy stopień, który symbolizuje także oficjalne przyjęcie do grupy. Od tego momentu capoeirista oficjalnie posługuje się także "Apelido" czyli ksywką nadaną przez swojego nauczyciela lub mistrza.
Troca de cordas to dosłownie zmiana sznura. Capoeirista wraz z czasem poświęconym na trenowanie, pnie się także w hierarchii gradacji grupowej. Stopnie odzwierciedlają miejsce, w którym znajduje się capoeirista, czas, który poświecił‚ na trenowanie oraz wkład w grupę.
Dla dzieci zdobywanie kolejnych stopni jest świetnym sposobem motywowania do dalszej pracy.
Zdobywanie stopni ma także wpływ na rozwój capoeiristy, Na wszelkiego rodzaju warsztatach, seminariach i lekcjach to według stopni dzieleni są uczestnicy, tak by móc trenować wśród osób na swoim poziomie, oraz aby zajęcia mogły być dostosowane poziomem do uczniów.

Jak często odbywa się Batizado e Troca de cordas?
Tego rodzaju wydarzenie odbywa się tylko raz w roku. Podczas Batizado zawsze obecny jest co najmniej jeden z mistrzów (MESTRE) grupy lub osoba przez nich powołana.
Oprócz ceremonii nadania stopni równocześnie organizowane są warsztaty z mistrzem oraz z kadrą grupy.
Podczas 2-3 dni eventu odbywa się także około 10-12 godzin warsztatów z zaproszonymi gośćmi. Liczba godzin warsztatowych dla dzieci jest dostosowana do grupy.

 

 

Organizator: Tomasz Solarz (Graduado Carteiro) Capoeirista z 16 letnim stażem treningowym. Prowadzi zajęcia w Chełmku, Jaworznie oraz Orzeszu.

Zdobywca wielu nagród i wyróżnień na turniejach oraz mistrzostwach capoeiry. Posiadacz międzynarodowej legitymacji trenera capoiera. W 2017 roku odbył podróż do Brazylii, gdzie poznawał korzenie Capoeira w São Paulo, Brasili i Rio de Janeiro.
Dorobek medalowy:
  • I miejsce – Międzygrupowe Mistrzostwa Śląska Capoeira Solo (2014 r.)
  •  IV miejsce – I Otwarte Mistrzostwa Polski w Gnieźnie (2015 r.)
  •  III miejsce – II Otwarte Mistrzostwa Polski w Gnieźnie (2016 r.)
  • III miejsce – III Otwarte Mistrzostwa Polski w Gnieźnie (2018 r.)
  • I miejsce – III Otwarte Mistrzostwa Polski w Gnieźnie kat. solo (2019 r.)
  • I miejsce – III Otwarte Mistrzostwa Polski w Gnieźnie kat. zaawansowani (2019 r.)
  • I miejsce – Mistrzostwa Europy w Budapeszcie (2019 r.)