BANER

https://www.youtube.com/watch?v=rlO8wYCg2b8

 

„Przystań poetycka” to filmowa prezentacja tekstów literackich w wykonaniu autorów - Joanny Oparek, Kariny Stempel, Agaty Cichy, Katarzyny Miarczyńskiej, Bogdana Prejsa i Adama Magdonia. Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji przygotowywał w ramach programu „Chełmek Fabryka ₋ miejsce, pamięć, kultura” spotkanie z poetami i pisarzami związanymi z Instytutem Mikołowskim, krakowską Otwartą Pracownią i innych środowisk literackich. Spotkanie planowaliśmy na dzień 23 października 2020 na scenie naszego ośrodka. Sytuacja epidemiologiczna zmusiła nas do odłożenia wydarzenia na lepsze czasy. Mamy nadzieję, że plastyczna wizja Moniki Madejczyk wzbogacona muzyką Piotra Świądera-Kruszyńskiego i autorskimi interpretacjami tekstów, dostarczą Państwu artystycznych przeżyć. Gorąco zapraszamy na projekcje, z nadzieją na rychłe spotkanie w realnej przestrzeni naszego ośrodka.


„Chełmek Fabryka ₋ miejsce, pamięć, kultura”, dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura ₋ Interwencje 2020”.

Joanna Oparek
Poetka, pisarka, dramatopisarka. Ur. 1967. Ukończyła psychologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Opublikowała tomy poetyckie: „Po kostki w niebie”, „Czerwie”, „Berlin Porn”, powieści: „Mężczyzna z kodem kreskowym”, „Jesień w Nowym Jorku”, „Loża”.
Jest autorką dramatów „Projekt Ameryka”, „Wężowisko”, „Obcy. Tragedia grecka”, „Całe życie”. W 2018 była gościem Międzynarodowego Festiwalu Literackiego im. Czesława Miłosza i przewodniczącą Jury Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Rafała Wojaczka. We współpracy z galerią Otwarta Pracownia tworzy niezależną scenę teatralną
w Krakowie oraz cykliczne wydarzenia łączące sztuki wizualne i literaturę. W 2020 roku książka jej autorstwa pt. „Mocne skóry, białe płótna”, wydana przez Instytut Mikołowski, została nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia.
https://kultura.onet.pl/ksiazki/15-nagroda-literacka-gdynia-mocne-skory-biale-plotna-joanny-oparek-z-nominacja-w/d9lhqb3

https://www.facebook.com/joanna.oparek.1

https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=Joanna+Oparek

https://www.miesiecznik.znak.com.pl/moi-mistrzowie-joanna-oparek/

Karina Stempel
Autorka książek poetyckich „Rok Drewnianego Konia” (Wrocław 2015),
„Noc w Nome” (Warszawa 2016) oraz „Wnioski z badań terenowych” (Mikołów 2019); redaktorka, tłumaczka, doktor nauk humanistycznych. Pisuje recenzje i eseje. Publikowała
w czasopismach papierowych i wirtualnych (m.in. w „Twórczości”, „FA-arcie”, „Afroncie”, „Frazie”, „Helikopterze”, „sZAFie”, Miesięczniku Społeczno-Kulturalnym „Kraków”, „Czasie Literatury”, „Bucovina Literară” i innych). Zawodowo zajmuje się książkami
i Rumunią.
https://www.poecipolscy.pl/poezja/prezentacja/karina-stempel/

https://opt-art.net/helikopter/3-2018/karina-stempel-cztery-wiersze/

http://magazyn-drobiazgi.pl/karina-stempel-wiersze/

https://www.facebook.com/Wnioski-z-badań-terenowych-105725367852845

Agata Cichy
(1965) Polonistka, poetka, aktorka Teatru Belfegor, performerka, pasjonatka malarstwa
i fotografii artystycznej. Urodzona w Bochni, od ponad 30 lat mieszka w Tychach. Animatorka kultury: autorka projektu Tyskiego Salonu Literacko-Kulturalnego (2014-2016), Salonu Słowa (2016-2019), Sceny Słowa (od 2019) pod auspicjami Teatru Małego; pomysłodawczyni i realizatorka audycji literacko-muzycznej LITERAMUZ w internetowym radiotychy24. (2014/2015). Publikowała w almanachach, czasopismach oraz pismach internetowych min. w „Afroncie”, w polsko-angielskim „Mega*Zine Lost &Found”, „Helikopterze”, „Interze”, „Frazie”, Śląskiej Strefie Gender i „Migotaniach” (debiut prozatorski). Laureatka ogólnopolskich i lokalnych konkursów poetyckich. Debiutowała albumem ekfraz „Uśmiech sennego słońca” (Wydawnictwo i Drukarnia Diecezjalna. Sandomierz 2013). W maju 2019 ukazał się jej tom poetycki „Piołun” (Instytut Mikołowski). Ostatnia publikacja w „111. Antologia Babińca Literackiego” - (2016-2019) (Fundacja Duży Format 2020).
Wieloletnia członki STK w Tychach oraz grupy artystycznej ThinkPinkGang z Wrocławia.
Jej prace malarskie, grafiki, fotografie i ekfrazy były prezentowane na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych.
https://opt-art.net/helikopter/11-2017/agata-cichy-siedem-wierszy/

http://www.instytutmikolowski.pl/agata-cichy-piolun1.php

https://www.facebook.com/agata.cichy.3

Bogdan Prejs
(Ur. w 1963). W pismach literackich obecny od 1984 roku (wiersze publikował m. in.
w: „Życiu Literackim”, „Tygodniku Kulturalnym”, „Śląsku”, „Tak i Nie”, „Non Stopie”, „Twórczości”, „Akcencie”, „Lampie”, „Ricie Baum”, „Blizie”, „Integracjach”, „Elewatorze”, „FA-arcie” i „Wyspie”).
Autor kilku arkuszy poetyckich oraz tomów: „sms do ludożerców” (2009), „ce ha” (2012), „’biernik” (2015), „objawy pierwotne” (2017) i „Nic więcej” (2018), w najbliższym czasie ukaże się „wanna na balkonie”. Wydał również m.in. „Subkultury młodzieżowe. Bunt nie przemija” (2005 i 2010). Mieszka w Mikołowie.
Więcej na:
www.bogdanprejs.pl.

http://www.instytutmikolowski.pl/bogdan-prejs.php

https://www.facebook.com/bogdan.prejs

Adam Magdoń
Pisarz i bloger, z wykształcenia politolog i specjalista od polityki społecznej. Debiutował
w 2011 roku powieścią „Wojny mroku” (horror/literatura wojenna). W roku 2017 ukazała
się powieść „RzeczpostApokaliptyczna Polska”(science-fiction/dystopia/sensacja). Obecnie kończy prace nad kolejną książką. Prowadzi również bloga Wróg Kapitalizmu, na łamach którego komentuje wydarzenia społeczne i polityczne zachodzące w Polsce oraz na świecie,
a także dzieli się swoimi przemyśleniami na różne tematy. Interesują go polityka i społeczeństwo, na łamach swojej twórczości stara się ukazać wizję ich rozwoju.
http://rzeczpostapokaliptycznapolska.blogspot.com/p/autor-adam-magdon-pisarz.html

https://www.facebook.com/adam.magdon.7

Katarzyna Miarczyńska - Kłeczek
Absolwentka pedagogiki na WSP TWP w Warszawie i Podyplomowego Studium Logopedii i Glottodydaktyki w Katowicach. Poetka związana z Chrzanowem, obecnie pracuje w Przedszkolu Terapeutycznym z dziećmi autystycznymi. Laureatka konkursów poetyckich, jej wiersze znalazły się w kilkunastu antologiach i czasopismach literackich. Debiutancki tomik „Na kocich łapach” ujrzał światło dzienne w 2007 roku. W 2016 roku pojawiły się „KATARYNKI”.
http://www.miarczynska.pl/

https://poecipolscy.pl/poezja/prezentacja/katarzyna-miarczynska/

https://www.facebook.com/katarzyna.miarczynska

Piotr Świąder - Kruszyński - alternatywny muzyk z Brzeszcz, gitarzysta związany na co dzień z zespołem Besides grającym muzykę instrumentalną. Od lat młodzieńczych związany z lokalnym alternatywnym ruchem kulturalnym, organizator i współorganizator wielu wydarzeń artystycznych.

https://www.besides.pl/

https://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache%3AU8JtNgT0x9YJ%3Ahttps%3A%2F%2Fpl-pl.facebook.com%2Fbesidesband%20&cd=12&hl=pl&ct=clnk&gl=pl&client=firefox-b-d

 

Opracowanie graficzne plakatu i czołówki i sekwencji filmowych
- Monika Madejczyk, MOKSiR w Chełmku.

Koncepcja filmu – Joanna Oparek, Waldemar Rudyk.