VI salon poezji

21 marca – Światowy Dzień Poezji święto ustanowione przez UNESCO w 1999 roku. Jego celem jest promowanie poezji jako jednej z najważniejszych form ekspresji artystycznej, a także zachęcanie do jej czytania, pisania i publikowania.

Jest to doskonała okazja, by docenić twórczość zarówno klasycznych, jak i współczesnych poetów, a także lokalnych pisarzy. Poezja potrafi oddać to, czego często nie potrafią wyrazić zwykłe słowa. Wiersze są świadectwem epok, uczuć i emocji – łączą pokolenia i kultury.

Warto w tym dniu sięgnąć po ulubione strofy lub spróbować własnych sił w poetyckiej twórczości! I tak podczas wczorajszego Salonu Poezji w Biblioteka Publiczna MOKSiR w Chełmku licznie zgromadzona publiczność miała okazję wysłuchać utworów Marianna Sitek Józefa Ostrowska Jadwigi Dombkowskiej, Kamili Drąg oraz Wiesława Niemczyka. Ponadto zaprezentowano także wiersze nieobecnych poetów podczas spotkania – Walentyny Iwanek i Mirosława Trybusia.

„Na tym polega rola poezji: mówić o tym, o czym inni milczą” – te słowa doskonale oddają atmosferę wieczoru, który był pełen refleksji i wzruszeń. Piękną oprawę muzyczną wydarzenia zapewnił Zbigniew Dębski, a prezentacji wierszy towarzyszył pokaz zdjęć dokumentujących historię Salonu Poezji w bibliotece na przestrzeni ostatnich lat.

Wieczór poetycki był także okazją do niezwykłego odkrycia. Mieszkaniec Chełmka, Leszek Boroń, podzielił się odnalezionym pamiętnikiem z 1930 roku, w którym zachowały się stare zapiski – dowód na to, że ludzie pisali wiersze już sto lat temu i nadal znajdują one swoje miejsce w historii.

To było ważne i potrzebne spotkanie – pełne nostalgii, refleksji i poetyckiego piękna. Będziemy sukcesywnie dzielić się z Państwem prezentowanymi wierszami naszych lokalnych pisarzy, którym raz jeszcze gratulujemy.