wzgorze1 skala 12 20

Wzgórze Skała

Skała hill - ecosystem and nature's miracle - (Tłumaczenie: Marcin Kubas /Student I roku Filologii Angielskiej, PWSZ w Oświecimiu)

Dominujące w chełmeckim krajobrazie wzgórze Skała (295 m n.p.m.) wznosi się
na równoleżnikowym paśmie wzgórz ciągnących się wzdłuż doliny Wisły. Z wierzchołka Skały roztacza się widok na pasma Karpat. Kotlinę Oświęcimską i Wyżynę Śląsko – Krakowską. Wyrobiska dawnych kamieniołomów uznawane są za jedne z najlepiej zachowanych stanowisk geologicznych, umożliwiających prowadzenie studiów porównawczych nad powstaniem osadów środkowego triasu (wapienia muszlowego). Należą do 175 obiektów na polskiej liście GEOSITES. Projekt GEOSITES zainicjowały Międzynarodowa Unia Nauk Geologicznych (IUGS) i UNESCO. Jego celem jest ustalenie listy obiektów reprezentacyjnych dla dziedzictwa geologicznego Ziemi. Wzgórze jest również miejscem pamięci. Wzniesiony w 1910 roku z inicjatywy księdza Stojałowskiego pomnik w pięćsetną rocznicę Bitwy pod Grunwaldem został zburzony przez Niemców w czasie okupacji. W 1964 roku odbudowany w formie obelisku, oddaje cześć poległym, walczącym i pracującym dla Ojczyzny. Wraz z pobliskim cmentarzem tworzy miejsce zadumy i kontemplacji. Sprzyjają temu bogate formy natury i szczególne walory krajobrazu. Jak dodamy do tego sięgający dziesiątek milionów lat geologiczny rodowód Skały - ongiś morskiej wyspy, to niezwykłość miejsca staje się oczywista. Zapraszamy do lektury opracowań Marka Szuwarzyńskiego. Krakowski geolog i krajoznawca w fachowy, a jednocześnie przystępny sposób ukazuje fenomen wzgórza. Pozostałe materiały pozwolą dostrzec jego wyjątkowość.

Opracowania Marka Szuwarzyńskiego

-->Brzeg Morza Mioceńskiego

-->KAMIENIOŁOM SKAŁA

-->WZGÓRZE SKAŁA

-->Pomnik Grunwaldzki http://moksir.chelmek.pl/historia/zabytki-i-atrakcje-turystyczne/272-pomnik-grunwaldzki-wzgorze-skala-w-chelmku

--> Skocznia na "Skale"

 

Zdjęcia z wyprawy poznawczej z Markiem Szuwarzyńskim. 22 października 2008 rok.

skala12 20wyprawa wzgorze12 20

mapa skala

 

 

"Kamień obraz i dźwięk"- spotkanie z nową sztuką i geologią. Wzgórze SKAŁA w Chełmku 18 września 2015 roku.

Karty pocztowe projektu Martyny Paluchiewicz-Łabaj upamiętniające wydarzenie artystyczne -"Kamień obraz i dźwięk"

 

zz1zz2

galeria zdjęć: