konfederacja barska male

Kamień upamiętniający konfederatów barskich w Bobrku

Stone commemorating the Bar Confederates in Bobrek (Tłumaczenie: Marcin Kubas /Student I roku Filologii Angielskiej, PWSZ w Oświecimiu)Od kilku lat pan Józef Janeczko, krajoznawca, miłośnik historii, wraz z gronem młodzych entuzjastów przeszłości poszukuje istniejącego kiedyś w bobreckim parku kamienia upamiętniającego konfederatów barskich. Swą ideę tak relacjonuje.

"Były lata 80. od Stanisława Wirgińskiego otrzymałem ciekawą informację, która bardzo mnie zainteresowała. Opowiedział mi, że we wsi Bobrek w parku rodu Sapiehów znajduje się pomnik poświęcony konfederatom barskim z wyrytą data 1768-1772. Na tej samej zasadzie została przekazana informacja o pomniku konia, który okazał się prawdziwy. Bobrek leżał w Rzeczypospolitej Krakowskiej, więc prawdopodobne jest, iż kamień istnieje. Podobno umieszczony był na brzegu jednego z kanałów, starych szańców kopanych przez konfederatów barskich. Według mnie on tam jest, więc szukać należy / ... i szukamy!!!"

Zachęcamy mieszkańców do sięgnięcia w przeszłość. Wszelkie ślady, wspomnienia czy zapiski o zaginionym kamieniu będę niezmiernie cenne dla naszej społeczności.