hostet male

Mieliśmy ogromną przyjemność brać udział w spotkaniu zorganizowanym przez Fundusz Partnerstwa. Międzynarodowa konferencja miała miejsce w Centrum Veronica w niezwykłej wiosce Hostetin, w Czechach.

 

Fundusz Partnerstwa istnieje od 2004 roku. Prowadzi działania edukacyjne promujące idee ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju miast i wsi. Wspiera merytorycznie i finansowo lokalne organizacje, instytucje pozarządowe, placówki edukacyjne oraz małe, lokalne społeczności.

Jest członkiem międzynarodowej organizacji Environmental Partnership Association – stowarzyszenia sześciu fundacji działających na rzecz zrównoważonego rozwoju w Europie Środkowo-Wschodniej.  

Bazując na dorobku Polskiego Biura Environmental Partnership for Central Europe – programu administrowanego przez The German Marshall Fund oraz od 1997 roku Fundacji Partnerstwo dla Środowiska, z której Fundusz Partnerstwa został wyodrębniony stoi za tak znanymi projektami, jak: Szkoły dla Ekorozwoju, Zielone Szlaki Greenways, Fundusz Kropli Beskidu. 

Więcej informacji tutaj: https://www.funduszpartnerstwa.pl/

 

 

MOKSiR Chełmek brał udział w warsztatach organizowanych przez  fundację Nadace Partnerstvi w ramach  projektu norweskiego Reclaim Our Civic Space. Warsztay odbyły sie w języku angielskim a uczestnikami spotkania byli przedstawiciele róznych organizacji ekologiczny, społecznychi i kulturalnych z Bułgarii, Serbii, Słowacji, Norwegii z a także z Czech i Polski:) główne tematy poruszane podczas konferencji to:

-Vivid Rural Areas:
How to Build Vitable Communities and Public Space

-Demography of Rural Areas,

-How to keep active people in rural areas

-Funding opportunities - EEA and Norway grants

Warsztaty odbyły się w dniach 18 - 20 marca w Białych Karpatach w wiosce Hostetin -  jednej z najbardziej ekologicznych wiosek świata.

Mieszkańcy wioski Hostetin kilkanaście lat temu zainwestowali w energię pozyskiwaną ze słońca i biomasy (sami budowali kolektory słoneczne), powstają tam domy pasywne, stworzyli lokalną fabrykę ekologicznych soków i przetworów z jabłek, dzięki czemu ochronili stare odmiany jabłoni w Białych Karpatach. Jest to najbardziej znany sok eko w całych Czechach, a etykiety projektował artysta Radoslaw Pospisil.

Tu strona Hostetina, był u nich nawet książę Karol ;-)

https://hostetin.veronica.cz/ekologicka-vesnice

Prezentujemy krótką fotorelację ze spotkania: