slowa dzwieki obrazy talarczyk modul 03 19

Miejski Ośrodek kultury Sportu i Rekreacji w Chełmku oraz LGD „Dolina Soły”zapraszają na spektakl z cyklu
"Słowa, dźwięki, obrazy – spotkania ze sztuką"
Robert Talarczyk
„Kolonia 12 apostołów”
25 marca (poniedziałek) 2019 o godz. 18.00
Wstęp wolny, rezerwacja tel. 601661771
Czworaki w Bobrku ul. Nadwiślańska 5

 

"Kolonia 12 Apostołów" to teatralna gawęda Roberta Talarczyka, reżysera, aktora, scenarzysty, dyrektora Teatru Śląskiego, który od wielu lat penetruje śląską tożsamość i śląską historię. Katowiczanin, Ślązak z dziada pradziada opowiada historię swojej rodziny i znajomych zamieszkujących osiedle przykopalnianych domków nieopodal kopalni Wujek nazywane Kolonią 12 Apostołów. Gawęda obejmuje historię poprzedniego stulecia i powikłanej historii ludzi mieszkających pomiędzy Rawą a Brynicą. Pełna nostalgii i humoru opowieść snuta przez Roberta Talarczyka nikogo nie pozostawia obojętnym, bo w każdej rodzinie zdarzają się takie historie, których bohaterami są wujkowie, ciotki, dziadkowie, babcie i rodzice. Robert Talarczyk ze swadą i nutką liryzmu plecie swoje osobiste historie, które mogły się przydarzyć każdemu z nas.

Robert Talarczyk (ur. 21 stycznia 1968 w Katowicach) - reżyser, aktor, scenarzysta, dramaturg. Po studiach związany przez kilkanaście lat z Teatrem Rozrywki w Chorzowie, w którym debiutował również jako reżyser (Ptasiek, 1998). W latach 2005-2013 dyrektor Teatru Polskiego w Bielsku-Białej; od roku 2013 – dyrektor Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego w Katowicach. Dokonania reżyserskie Talarczyka to m.in. Teatru Korez: "Ballady kochanków i morderców według Nicka Cave’a" (2002), "Cholonek" (2004), "Kometa, czyli ten okrutny XX wiek według Nohavicy" (2007) i "2" (2009), katowickiego Teatru Gry i Ludzie: "Miłość Fedry" (2003) oraz "Niezidentyfikowane szczątki ludzkie i prawdziwa natura miłości" (2004), Teatru Rozrywki, m.in. "Krzyk według Jacka Kaczmarskiego" (2004), Teatru Śląskiego – "Underground" (2009) i Gliwickiego Teatru Muzycznego – "Bulwar zdradzonych marzeń" (2011).
Robert Talarczyk jest też laureatem Specjalnej Złotej Maski za kreatywność i wszechstronność umiejętności adaptatorskich, aktorskich i reżyserskich za spektakle: Cholonek, Krzyk według Jacka Kaczmarskiego i Niezidentyfikowane szczątki ludzkie (2005), nagrody za reżyserię spektaklu Pomalu, a jeszcze raz! (Teatr "Capitol") na XIII Ogólnopolskim Festiwalu Komedii Talia w Tarnowie (2009) oraz statuetki Hanys za umiejętność łączenia działań reżysera, aktora i menedżera (2010.) Jest laureatem Nagrody Tygodnia Kultury Śląska (2012). W tym samym roku został zgłoszony do Paszportu Polityki w kategorii Teatr. W 2014 roku za Piątą stronę świata otrzymał dwie Złote Maski: za reżyserię i w kategorii Przedstawienie Roku. Na XIV Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" - Sopot 2014 uhonorowany nagrodami za reżyserię telewizyjnej wersji "Piątej strony świata" oraz za adaptację powieści Kazimierza Kutza.


https://dnidziedzictwa.pl/zespol-zabudowan-podworskich-w-bobrku/
https://malopolskatogo.pl/miejsca/podworskie-czworaki/
http://dolinasoly.eu/
www.moksir.chelmek.pl
https://www.teatrslaski.art.pl/strefateatru/zespol/41

Fot. P. Jendrowska.

Spektakl realizowany jest w ramach zadania MOKSiR pt. "Słowa, dźwięki, obrazy – spotkania ze sztuką" współfinansowanego z środków PROW otrzymanych w ramach projektu grantowego pt. Aktywni lokalnie wzmacniają kapitalnie – edukacyjnie, sportowo i kulturalnie, realizowanego w ramach Poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

slowa dzwieki obrazy talarczyk plakat nett 03 19