baner nowy male

 

 

wystep plakat male

 

Beznazwy 1

film pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=WgVWTFhe1AY

Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Chełmku zaprasza na występ grupy “Entre dos Aguas un Teatro” oraz uroczysty finisaż wystawy XXII Wiosennego Przeglądu Sztuki Nieprofesjonalnej. Wydarzenie odbędzie się w zielonej strefie MOKSiR w piątek 4 czerwca 2021r. o godz. 18.00 przy pl. Kilińskiego 3. W trakcie spotkania obowiązywać będą zasad bezpieczeństwa epidemiologicznego. Wstęp wolny.

Boliwijsko-Polska Grupa Aktorska
Entre dos Aguas un Teatro

KIM JESTEŚMY?
Zespół artystyczny “Entre dos Aguas un Teatro” ( „Między Dwiema Wodami Jeden Teatr”) to boliwijsko-polska, rodzinna, grupa aktorska.
Jesteśmy profesjonalnym, niezależnym zespołem, założonym w 2004 roku, przez aktorkę Danutę Marię Zarzykę, urodzoną w Toruniu i Fidela Lucasa Achirico Espinoza aktora i muzyka boliwijskiego. Rodzinną grupę tworzą wraz z nami starsza córka Naomi, wokalistka współtowarzysząca w reprezentacjach scenicznych, oraz stawiająca od dwóch lat swe pierwsze kroki na scenie teatralnej i muzycznej Milena.
“Entre dos Aguas un Teatro” jest owocem wspólnego życia i rozwoju artystyczno-rodzinnego w Boliwii. Nasze życie w całości staramy się poświęcić pasji tworzenia. Praca teatralna oraz pokrewne formy ekspresji artystycznej były i są formą naszego zawodowego rozwoju oraz źródłem rodzinnego utrzymania.
Mieszkaliśmy przez wiele lat w miasteczku Yotala oddalonym o 16 km od Sucre (miasto pod ochroną UNESCO), gdzie rozwijaliśmy działania teatralne i prowadziliśmy różne formy oddziaływań kulturalnych związanych z naszą dziedziną artystyczną, tam również urodziły się nasze dwie córki. Po latach przeprowadziliśmy się do dzielnicy Villa Charcas w Sucre w celu kontynuacji naszych działań teatralno-artystycznych, a od maja 2018 r. mieszkamy w Polsce, w gminie Dydni na Podkarpaciu.
Zapraszamy do obejrzenia stron internetowych:
https://www.facebook.com/EntredosAguasunTeatro/


https://www.facebook.com/akathanqa/


https://www.youtube.com/watch?v=vQqaeusDGZs


https://www.facebook.com/pg/obrapassport/photos/?tab=album&album_id=199608950062576


KRÓTKO O NAS
Lucas Achirico (czyt: Lukas Acziriko)
Urodzony 1 stycznia 1974r. w Chojlla, Sud Yungas, w prowincji La Paz w Boliwii. Od 1992 roku współzałożyciel i członek zespołu teatralnego „Teatro de los Andes” pod ówczesną dyrekcją Argentyńczyka Cesara Brie, słynnego dramaturga aktora i reżysera teatralnego.
Od 1992r. Lucas wziął udział w ponad dwudziestu dwóch spektaklach i uczestniczył w międzynarodowych festiwalach teatralnych w ponad 23 krajach. Odpowiedzialny za tworzenie oprawy muzycznej w sztukach zespołu „Teatro de los Andes”. Od 2004 roku współzałożyciel grupy aktorskiej „Entre dos Aguas un Teatro” i projektu „Przestrzeń Sceniczna Jawapi” w Boliwii. Multiinstrumentalista, aktor i kompozytor.
Danuta Zarzyka
Urodzona 26 października 1975 roku w Toruniu, w Polsce. W 1999 roku wyjechała do Boliwii gdzie rozpoczęła współpracę z zespołem „Teatro de los Andes” w dziedzinie scenografii, kostiumologii oraz prowadząc równolegle, własne kształcenie aktorskie.
Od 2001 roku specjalizuje się w dziedzinie „clowna teatralnego”. W 2009 roku zaczęła wraz z mężem kreację własnych form scenicznych w sztukach teatralnych, wykorzystując metody „Konstrukcji Wizerunku” zaczerpniętej z „Teatro de los Andes” i „Form Logicznych Clowna”, których inspiracji zaczerpnęła w trakcie studiów w LUME, Uniwersytet Campinas, przy Sao Paolo w Brazylii.
Naomi Achirico Zarzyka
Urodzona 21 sierpnia 2003 roku w Yotala, w Boliwii. Od trzeciego roku życia dzieli scenę z Danutą i Lucasem, zaczynając od 5cio minutowych interwencji, po własne występy muzyczne na festiwalach muzyki klasycznej i jazzowej. Kształci się zarówno wokalnie jak i aktorsko. Bierze udział w sztukach teatralnych grupy i koncertach.
Milena Achirico Zarzyka
Urodzona 30 września 2013 roku w Yotala, w Boliwii. Krok po kroku akompaniuje grupie na festiwalach teatralnych i muzycznych, pomalutku odnajdując swe własne miejsce na scenie.
Zespół artystyczny Entre dos Aguas un Teatro wziął udział w wielu międzynarodowych festiwalach wystawiając swoje sztuki i dyktował warsztaty aktorskie w Boliwii, Ekwadorze, Kolumbii, Argentynie, Brazylii, Chile, Hiszpanii, Szwajcarii i Polsce.
Oprócz własnej działalności, nasza grupa teatralna od początku jej założenia , prowadziła projekt socjalno-kulturalny „Przestrzeń Sceniczna Jawapi” w Boliwii.
Opis Projektu realizowanego w Boliwii w latach 2004 - 2018:
Z myślą o podzieleniu się naszą pracą z mieszkańcami Yotala i okolic, wynajęliśmy we wrześniu 2005 r. dom w centrum miasteczka, by zaadaptować go w kulturalne centrum dla lokalnej społeczności. Stworzone miejsce dało możliwość do prowadzenia szerokiego wachlarzu działań artystycznych: prezentacji sztuk teatralnych, sztuk kukiełkowych, prezentacji projekcji filmowych, wystaw malarskich , dyskusji.
Na początku 2008 r. przenieśliśmy się do miasta Sucre. W celu kontynuacji naszego projektu wynajęliśmy pomieszczenia byłej pralni, w dzielnicy Villa Charcas, adaptując ją do potrzeb realizacji projektu. Miejsce to gwarantowało utrzymanie pierwotnego , lokalnego charakteru projektu oraz zapewniało dalszy rozwój artystyczny teatru.
Oprócz teatru realizowaliśmy również prace filmowe:
https://www.facebook.com/danutazarzyka/media_set?set=a.10203612341006975&type=3


https://vimeo.com/user53910412


Dlaczego „Jawapi”?
Jawapi to dosłownie w języku quechua „ w – na zewnątrz”. Określa konkretne miejsce zewnętrzne, a w wolnym tłumaczeniu konkretne miejsce poza centrum urbanistycznym wraz z jego instytucjami i urzędami. Synonimem nazwy jest określenie „ w - na uboczu”. Nazwa projektu współbrzmi z jego głównymi celami czyli z decentralizacją działań kulturalnych i dotarciem do odbiorców zamieszkujących peryferia miasta - społeczności , która na co dzień nie ma możliwości do korzystania z form rozwoju związanych z teatrem. Nazwę zaczerpnęliśmy z języka quechua, będącego jednym z czterech języków urzędowych w Boliwii,
obejmuje on region Sucre i jest popularnie używany w okolicy, zwłaszcza w miasteczku Yotala i w okręgach gospodarczych i podmiejskich.
Link do działalności:
https://www.facebook.com/groups/jawapi/


http://jawapi.blogspot.com/


Opis w j. polskim:
http://jawapi.blogspot.com/p/przestrzen-kultury-jawapi-projekt-po.html


Aktualnie grupa działa przy stworzonym w 2020 r. Stowarzyszeniu Artystycznym „Gościniec Południa” z siedzibą w Temeszowie w gminie Dydnia na Podkarpaciu.
https://www.facebook.com/gosciniecpoludnia/


https://youtube.com/playlist?list=PLQuDSch5k0PthsB4y_MAlp5EjnVfksSjN


Organizuje coroczny Międzynarodowy Festiwal Teatralno-muzyczny „Letnia Gościna Artystyczna” w Temeszowie
https://www.facebook.com/ARTemeszow


Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

występ towarzyszył
będzie finisażowi
XXII WIOSENNEGO
PRZEGLĄDU SZTUKI
NIEPROFESJONALNEJ
W CHEŁMKU

fotorelacja z występu:

http://moksir.chelmek.pl/aktualnosci/706-xxii-wiosenny-przeglad-sztuki-nieprofesjonalnej-w-chelmku

Sponsorem Głównym wydarzenia jest GAZ-SYSTEM www.gaz-system.pl

logotyp cmyk z polem ochronnym antyaliasing

Operator Gazociągów Przesyłowych www.gaz-system.pl GAZ-SYSTEM S.A. to spółka Skarbu Państwa o strategicznym znaczeniu dla polskiej gospodarki. Jest operatorem systemu przesyłowego gazu w Polsce oraz właścicielem Terminalu LNG w Świnoujściu. Świadczy usługi przesyłu gazu poprzez własną sieć gazociągów.  Spółka zapewnia bezpieczeństwo energetyczne Polski, przyczyniając się do rozwoju europejskiego rynku gazu. Wszystkie inwestycje GAZ-SYSTEM są prowadzone z zastosowaniem nowoczesnych technologii i systemów zabezpieczeń oraz z poszanowaniem środowiska naturalnego i praw wszystkich interesariuszy.